Formed 1969

Kernow Show Results 2021

Welsh Section A

In Hand Welsh Section A Yearling Filly or Colt

 

Name

Owner

Sire

Dam

1st

Heniarth All Together Now

Mrs Vicki Elphick

Heniarth Quip

Heniarth Yesterday

2nd

Butleigh Faith

Dr Oliver Jones

Cosford Wishes Visison

Rhesfair Faith

 

In Hand Welsh Section A 2 Year Old or 3 Year Old Filly or Colt

1st

Dukeshill Despidida

Mrs Andrea Hill

Nantdywyll Penaig

Dukeshill Dazzle

2nd

Cosford Liberty

Mr Michael Elphick

Cosford Wishes Vision

Bengad Lilium

3rd

Treferthur Hyway

Miss Fiona Dodd

Shorebrooks Stanley (OS)

Treferthur Hermione

 

In Hand Welsh Section A Gelding Youngstock Kindly sponsored by “D. Conibear”

1st

Uphill the Bandmaster

Mrs Michelle McGowan

Rookery Bold as Brass

Godebog Jane

2nd

Glebedale Alonso

Miss Karen Hodge

Thistledown Valderama

Glebedale Agnus

3rd

Lynard Hendrix

Mr Michael Elphick

Cascob Wild At Heart

Rookery Sequin


Welsh Section A Champion Heniarth All Together Now  Mrs Vicki Elphick

Welsh Section A Reserve Champion Uphill Bandmaster Mrs Michelle McGowan

Welsh Section B

In Hand Welsh Section B Yearling Filly or Colt

 

1st

Millriver Arabella

Pauline Piron

Cadlanvalley Glimmer

Bronheulog Alexia

2nd

Singmore Virginia

Mrs Vicky Joy

Kalevan Amarillo

Trewithian Jemima Puddle Duck

In Hand Welsh Section B Barren Mare or Brood Mare

1st

Bunbury Samantha (With Foal at foot)

Mrs Kathy Waters

 

Millcroft Thiller

 

Bunbury Silhouette

 

Best Foal

 

Barlendew Starstruck

 

Hilin Telstar

 

2nd

Rhydspence Cleo (With Foal at foot)

 

Mrs Andrea Hill

 

Mollegaards Don Pedros (OS)

 

Horsegate Carousel

 

Foal

Cowance Cosmopolitan

 

Cowance Dancing in the Dark

 

 

In Hand Welsh Section B Gelding 4 years Old & Over

1st

Linksbury Top-Dollar

Tamsin Hewitt

Linksbury Royal Charm

Linksbury Sweet Inspriation

2nd

Coringwould Windhover

Francine Braund

Lemonshill Falcon

Coringwould Witching Hour

3rd

Trythall Thumper

Tamsin Hewitt

Kalevan Amarillo

Linksbury Sweet Inspriation

 

Welsh Section B Champion- Bunbury Samantha- Mrs Kathy Waters

Copyright Celia Roberts

Welsh Section B ReserveLinksbury Top-Dollar- Tamsin Hewitt

 

In Hand Welsh Part Breds

In Hand Welsh Part Bred 2 Year & 3 Year Old Filly or Colt

1st

Gypsylane Little Gem

Mrs Christine Horswell

Wedgnock Flying Saucer

Corringdon Celebration

2st

Derw Royal Secret

Mrs Beverley Pedler

Westgrove Dark Secret

Barkway Fandango

 

In Hand Welsh Part Bred Gelding 4 Years and Over

1st

Treneleygrove Ruby Tuesday

Mrs Lydia Forrester

Kalevan Amarillo

Greyland Contrary Fairy

2nd

Master Samuel Pipin

Mrs Andrea Hill

Grindles Question Master

Darcy Bustle

3rd

Penskyber Maythyme

Miss Katie Bennett

Small-Land Maytino

Abbotts Saffron

Welsh Part Bred Champion – Treneleygrove Ruby Tuesday- Mrs Lydia Forrester

Welsh Part Bred Reserve Champion – Gypsylane Little Gem – Mrs Christine Horswell

 

In Hand Welsh Section C

 

In Hand Welsh Section C Yearling Filly or Colt

 

1st

Trevallion S Lady Glyndwren

Mrs Rose Jennings

Laurtom Glyndwr

Bwllfa Seren

 

Welsh Section C 2 & 3 year old Filly & Colt

 

1st

Trevallion Mr Shelby

Miss Chris Newman

Synod Appollo

Costa Delilah

 

 

Welsh Section C Stallion 4 Years & Over

 

1st

Abergavenny Drogba

Mr & Mrs M Keogh

Parc Hebog

Rhyyd-Ddu Rosina

 

In Hand Welsh Section C Gelding 4 years old or over Kindly sponsored by Koberoak Stud

1st

Cenwyn Llewelyn’s Gift

Mrs Andrea Hill

Mrs Andrea Hill

Washingpool Llywelyn

Fronarth Lowri

 

In Hand Welsh Section C Champion Trevallion Mr Shelby – Miss Chris Newman

 

In Hand Welsh Section C ReserveAbergavenny Drogba – Mr & Mrs M Keogh

 

In Hand Welsh Section D

In Hand Welsh Section D Barren/Broodmare 4 yrs + (Rosette to the best foal) Sponsored “Paretha Cobs”

1st

Danaway Helen of Troy

Mr & Mrs Mark & Maxine Ingham

Trevallion Troy

Danaway Madaline

2nd

Kensa Desert Rose

Miss A K Lutey

Derwen Desert Express

Anabia Calamae

 

In Hand Welsh Section D 4 Years and Over Gelding Sponsored by ” Paretha Cobs”

 

1st

Kaydence Whatever

Mrs Dena Login

Danaway Whatsup

Trevallion Nicole

 

Welsh Section D Champion Danaway Helen of Troy – Mr Mark & Mrs Maxine Ingham

Welsh Section D Reserve Kensa Desert Rose -Miss A K Lutey

 

Championship

Trophy

Name of Champion

Owner

Name of Reserve

Owner

Gelding Champion

Sara Lee Denam Trophy

Treneleygrove Ruby Tuesday

 

Lydia Forrester

Kaydence Whatever

Mrs Dena Login

Youngstock Champion

Fry Trophy

Trevallion Mr Shelby

Chris Newman

Uphill Bandmaster

Michelle McGowan

Adult

Treneleygrove Ruby Tuesday

Lydia Forrester

Kaydence Whatever

Mrs Dena Login

Overall Pure Bred

Trevallion Mr Shelby

Chris Newman

Kaydence Whatever

Mrs Dena Login

NPS Silver Medal

Trevallion Mr Shelby

Chris Newman

Lydvale Ellenor

Mrs Keren Masters

Overall In Hand

Millcroft Trophy

Trevallion Mr Shelby

Chris Newman

Lydvale Ellenor

Mrs Keren Masters

 

 

Young Handler 5yrs to 8yrs

1st Lily  Kenyon – Harry Potter of Catchpool

Young Handler 9yrs to 12yrs

1st Alfie Kenyon – Harry Potter of Catch Pool

 

Young Handler 13yrs to 16yrs

1st Amelia Login- Kaydence Whatever (Qualified for November 2022 show)

2nd Tilly Jones- Hestigeo Baylah

 

Champion – Lilly Kenyon

Reserve– Amelia Login

 

Young Adult Handler

1st Katie Bennet – Penskyber Maythyme (Qualified for November 2022 show)

 

 

NPS/HORSEQUEST In Hand Dartmoor/Exmoor/Shetland

 

Name

Owner

Breed

1st

Champlers Mimosa

Mrs Jane Smith

Standard Shetland

2nd

Watson Nancy

Mrs Michelle McGowan

Standard Shetland

NPS/Horsequest In Hand Fells Dales & Highland

1st

Lydvale Ellenor

Mrs Keren Masters

Fell

2nd

Tredallans Jewel

Mrs Sarah Julian

Fell

NPS/Horsequest Connemara/New Forest

1st

Ruby Mill

Jennie Vincent

Connemara

Champ

Lydvale Ellenor

Mrs Keren Masters

Res

Tredallans Jewel

Mrs Sarah Julian

         

 

The NPS/Saracen Horse Feeds M&M In Hand Home Produced Small Breeds

 

Name

Owner

Breed

1st

Hestigeo Baylah

Mrs Patricia Nassu-Williams

Shetland

2nd

Watson Nancy

Mrs Michelle McGowan

Shetland

 

The NPS/Saracen Horse Feeds M&M In Hand Home Produced Welsh Section A & B

1st

Coringwould Windhover

Francine Braund

Welsh B

2nd

Glebedale Alonso

Miss Karen Hodge

Welsh A

3rd

Treferthur Hyway

Miss Fiona Dod

Welsh A

4th

Uphill the Bandmaster

Mrs Michelle McGowan

Welsh A

5th

Poldory Gold & Delicious

Ms Leigh Lliffe

Welsh B

The NPS/Saracen Horse Feeds M&M In Hand Home Produced Large Breeds

1st

Lydvale Ellenor

Mrs Keren Masters

Fell

2nd

Tredallans Jewel

Mrs Sarah Julian

Fell

The NPS/Saracen Horse Feeds M&M In Hand Home Produced Welsh Section C & D

1st

Kaydence Whatever

Mrs Dena Login

Welsh D

2nd

Derwen Distinction

Mrs Barbara Wilson

Welsh D

   

Champion

Lydvale Ellenor

Mrs Keren Masters

Reserve

Tredallans Jewel

Mrs Sarah Julian

           

 

NPS M&M/Novice Leading Rein Sponsored by the Kings Head Inn

 

Name

Owner

Rider

Sire

Dam

1st

Ruso Rock-star

Ms Leigh Lliffe

Miss Maisey Arrowsmith

Friars Rebel

Friarly Boneddiges

2st

Rookery Rock-Legend

Mrs Natalie Lewis

Miss Ophelia Vinnicombe

Wernderris Caramel

Wernderris Ruby Tuesday

3rd

Sarum Renoior

Mrs Michelle Woodman

Rosie Head

Blanche Gwiillym

Sarum Rosie Lee

 

NPS/M&M Bryndefaid Novice First Ridden

1st

Sarum Red Baron

Mr Stewart Franklin

Miss Mary-Anne Finch

Springbourne Envoy

Springbourne Caraway

2nd

Sarum Royal Blue

Mrs Michelle Woodman

Ruby Woodman

Vechtzicht Hywel

Sarum Rosamunde

 

NPS/Showing Classsics M&M Leading Rein

1st

Sharptor Silver Skyline

Miss Karen Hodge

Master Harvery Felter Hodge

Newborn Piran

Southley Hurricane Higgins

2nd

Ruso Rock-star

Ms Leigh Lliffe

Miss Maisey Arrowsmith

Friars Rebel

Pontgam Supreme

3rd

Harry Potter of Catchpool

Mrs Emily Kenyon

Miss Lilly Kenyon

Riccalton Gauntlet

Dryfesdale Doublet

4th

Sarum Renoior

Mrs Michelle Woodman

Rosie Head

Blanche Gwiillym

Sarum Rosie Lee

 

NPS/Showing Classics M&M First Ridden

1st

Sarum Red Baron

Mr Stewart Franklin

Miss Mary-Anne Finch

Springbourne Envoy

Springbourne Caraway

2nd

Sarum Royal Blue

Mrs Michelle Woodman

Ruby Woodman

Vechtzicht Hywel

Sarum Rosamunde

           

 

Mini Champion

Sharptor Silver Skyline

Miss Karen Hodge

Shetland

Master Harvery Felter Hodge

Mini Reserve Champion

Ruso Rock-star

Ms Leigh Lliffe

Welsh A

Miss Maisey Arrowsmith

NPS/TEAM CHARLESWORTH British Riding Pony In Hand Show Hunter Pony Type Youngstock

Place

Name

Owner

1st

Corringdon Quora

Mr Barry Brooks

2nd

Gypsylane Little Gem

Mrs Christine Horswell

 

 

 

NPS/TEAM CHARLESWORTH British Riding Pony In Hand Show Hunter Pony Type 4 Years and Over

 

Name

Owner

1st

Treneleygrove Ruby Tuesday

Mrs Lydia Forrester

2nd

Linksbury Top-Dollar

Tamsin Hewitt

       

 

NPS/Dowhills Stud British Riding Pony In Hand Show Hunter Pony Type Silver Medal

Champion

Treneleygrove Ruby Tuesday

Mrs Lydia Forrester

Reserve

Corringdon Quora

Mr Barry Brooks

 

NPS/ Area 10 British Riding Pony In Hand Show Pony Yearling

 

Name

Owner/s

1st

Gemmaston Miss Dior

Mr Paul Livingston & Miss Gemma Curgenven

NPS/Area 10 British Riding Pony In Hand Show Pony 2/3 Year Olds

1st

Derw Royal Secret

Mrs Beverley Pedler

 

 

Saracen Feeds British Riding Pony Show Pony Silver Medal

Champion

Gemmaston Miss Dior

Reserve

Derw Royal Secret

 

NPS/Mole Valley Farmers M&M In Hand Part Bred

 

Name

Owner

1st

Penskyber Maythyme

Miss Katie Bennett

2nd

Derw Royal Secret

Mrs Beverley Pedler

 

In Hand NPS Part Bred Championship

Champion

Penskyber Maythyme

Miss Katie Bennett

Reserve

Derw Royal Secret

Mrs Beverley Pedler

 

NPS/PICTON NOVICE Dales, Fells & Highlands Ridden

 

Name

Owner

Breed

Rider

 

1st

Holmedown Wisconsin

Catherine Booth

Highland

Jessica Talbot

 

2nd

Glenbanchor Muck

Miss Anna Hylands

Highland

Miss Anna Hylands

 

 

NPS/Picton New Forest & Connemara

1st

Hurstock Mr Moon

Lucy Booth

New Forest

Lucy Booth

2nd

Cashelbay Toby

Mrs Lucy Thirlby

Connemara

Mrs Lucy Thirlby

3rd

Doorage Forget-Me-Not

 

 

 

 

NPS/PICTON Novice Welsh Section C & Welsh Section D Ridden

1st

Maesmynach Annwyl

Mrs Nicola Harrison

Welsh Sec D

Lucy Northcott

2nd

Eglwysfach Blodwen

Mrs Nicola Harrison

Welsh Sec D

Nicola Harrison

NPS/Picton Dartmoor, Exmoor, Shetland

1st

Newoak Bobby James

Jackie Newbury

Dartmoor

Jessica Talbot

 

NPS/Picton Novice Ridden Welsh A & B

1st

Hilin Skyfall

Miss Molly Simpson

Miss Molly Simpson

2nd

Rookery Rock-Legend

Mrs Natalie Lewis

Miss Yasmin Lewis

Picton Novice Ridden Championship

Champion

Hurstock Mr Moon

Lucy Booth

Reserve

Newoak Bobby James

Jackie Newbury

 

NPS/Robinson Junior Small Breeds Ridden Riders under the age of 14 years before 1st January 2021

 

1st

Waxwing Glory Days

Welsh Section B

Mrs Natalie Lewis

Miss Yasmin Lewis

2nd

Wotfield Bari

Welsh Section B

Zoe Vanstone

 

 

Junior Not Exceeding 138cm Riders having not had their 18th Birthday before 1st Janurary in the Current year

 

1st

Peasedown Mambo

Welsh Section C

Emma Collis

Maisie Collis

 

 

Champion

Peasedown Mambo

Emma Collis

Maisie Collis

Reserve

Waxwin Glory Days

Mrs Natalie Lewis

Yasmin Lewis

 

 

NPS/Ringside Stud Exmoor/Dartmoor/Shetlands

 

1st

Collstone Cascadian

Miss Lucinda Dargarvel

Miss Jess Talbot

         

 

NPS/ Ringside Stud Open Welsh Section A & B

1st

Ysselvliedt Highwood.

Mrs Nicki McGuire

Molly Simpson

 

NPS/Ringside Large Breeds

1st

Lydvale Ellenor

Mrs Keren Masters

Mrs Keren Masters

2nd

Cashelbay Toby

Mrs Lucy Thirlby

Mrs Lucy Thirlby

4th

Tredallans Jewel

Mrs Sarah Julian

 

3rd

Ruby Mill

   

 

NPS/Ringside Open Welsh Section C & Welsh Section D

1st

Kensa Desert Rose

Miss A K Lutey

Miss Zoe Skyrme

2nd

Dunaire Aragon

   

Ringside Open Ridden Championship

Champion

Collstone Cascadian

Miss Lucinda Dargarvel

Miss Jess Talbot

Reserve

Lydvale Ellenor

Mrs Keren Masters

Mrs Karen Masters

 

Welsh Section A Champion

Ysselvliedt Highwood.

Mrs Nicki McGuire

Miss Molly Simpson

Welsh Section B Champion

Waxwing Glory Days

Mrs Natalie Lewis

Yasmin Lewis

Welsh Section D Champion

Kensa Desert Rose

Miss A K Lutey

Miss Zoe Skyrme

           

 

Overall Welsh Ridden Champion

Kensa Desert Rose

Miss A K Lutey

Miss Zoe Skyrme

Reserve Overall Welsh Ridden

Ysselvliedt Highwood.

Mrs Nicki McGuire

Miss Molly Simpson

             

 

Silver Medal Ridden Champion

Hurstock Mr Moon

Silver Medal Ridden Reserve

Collstone Cascadian